Şanlıurfa Sıra Gecesi Ekibi

Şanlıurfa'da Sıra gecesinde lezzetli urfa yemekleri,Urfa'nın eşsiz Müzikleri eşliğinde siz değerli konuklarımıza unutulmaz anlar yaşatıyoruz.

 

Şanlıurfa’dasınız. Gezilecek yerlere gidildi. Tarihi, kültürü öğrenildi, yemekler yenildi ve geri dönülecek. Peki Sıra Gecesine katıldınız mı? Eğer katılmadıysanız çok şey kaybetmişsinizdir ve Urfa geziniz yarım kalmış demektir. 
Peki nedir bu sıra gecesi? 
Sıra gecesi Şanlıurfa ile özdeşleşen halk kültürüdür. Yıllardan beri süregelen bir gelenektir.
Sıra kelimesinin kullanılması, gecelerin sırasıyla herkesin evinde yapılmasından kaynaklanmaktadır.


Sıra geceleri genel olarak erkekler arasında yapılırdı. Buralara çocuklar küçük yaşlarda götürülerek; cemaat ile oturup, kalkmayı, dinlemeyi ve adab-ı muaşerat öğrenirdi.
Urfa Sıra Gecesi için en önemli noktalardan biri sohbet, diğeri müzik ise şüphesiz bir diğeri de yemeklerdir. Yöreye özgü çok sayıda yemek hazırlanır ve misafirlere ikram edilir.
Patlıcan kebabı, Urfa kebabı, içli köfte gibi yemekler olmazsa olmazlardandır.
Sıra gecesi çiğ köftesiz olur mu? Tabii ki çiğköftesiz sıra gecesi düşünülemez.Sıra gecesi ve çiğ köfte birbiriyle özdeşleşmiş iki kavramdır.
Tatlı olarak genelde şıllık tatlısı ikram edilir. Gecenin sonunda ise acı kahve olan mırra ikram edilir. Sıra gecesi yöresel müzik eşliğinde gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam eder